Karın Germe Abdominoplasti, genel olarak bilinen adıyla "karnın sıkılaştırılması" deri fazlalığının kaldırılması, karnın alt ve orta bölgesindeki yağların alınması ve karın duvardaki kasların sıkılaştırılması için yapılan önemli bir uygulamadır. Bu uygulama, dramatik olarak karında dışarı doğru çıkıntı fazlalık kısmını azaltarak görünümü düzeltmeye çalışır. Bu ameliyatın, kalıcı ancak iç çamaşırı içinde kalan bir skar oluşturduğu akılda tutulmalıdır.

Bu skar kişideki esas probleme ve düzeltmek için gerekli cerrahi ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak değişir ve kalçadan kalçaya kadar da uzayabilir. Eğer abdominoplasti düşünüyorsanız, bu broşür size uygulamanın ne zaman yardımcı olabileceği, nasıl yapıldığı, nasıl sonuçlar beklemeniz gerektiği hakkında temel bilgiler verecektir. Hastalara ve cerrahlara göre değişebilen pek çok şey olduğu için bu broşür bütün sorularınıza cevap veremez. Lütfen anlamadığınız her şeyi cerrahınıza sorunuz. 

Abdominoplasti için en iyi adaylar...

Diyet veya egzersize cevap vermeyen gevşek karın derisine sahip olan veya güzel bir şekle sahip fakat fazla yağlarından rahatsız olan erkek ve kadınlar abdominoplasti için en uygun adaylardır. Bu ameliyat, özellikle çok doğum yapmış kadınların abdominal kasları ve derisinin, doğum sonrasında normale geri döndükten sonra hamilelik öncesi durumuna döndürülmesine yardımcı olur. Hafif şişmanlığı bulunan pek çok yaşlı hastanın da kaybolmuş deri esnekliği ve kas gevşekliği daha iyi hale getirilebilir.

Fazla kilo vermeyi düşünen hastalar operasyonu erteleyebilir. Ayrıca gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar, bu ameliyat sırasında abdomendeki sıkılaştırılan dikey kasların hamilelikte tekrar ayrılacağını gözönüne alarak, ameliyat için çocuk doğurma periyodunu tamamen bitirmeyi beklemelidir. Daha önceki abdominal herhangi bir cerrahiden kaynaklanan skarlara sahipseniz doktorunuz abdominoplastiyi önermeyebilir veya anormal çıkıntılı skarlara karşı önlem alabilir.

Abdominoplasti görümünüzü ve kendinize olan güveninizi geri getirir fakat ideal durumunuza kıyasla görünümünüzü büyük ölçüde değiştirmeyecek, diğer insanların size faklı davranmalarına sebep olmayacaktır. Bu operasyona karar vermeden önce beklentilerinizi dikkatli bir şekilde düşünün ve cerrahınızla bunları görüşün.

Bütün ameliyatlar risk taşır....

Binlerce abdominoplasti ameliyatı her yıl başarıyla uygulanmaktadır. Vücudun dış hatları üzerine eğitim görmüş kaliteli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Yinede cerrahiye bağlı riskler ve bu ameliyata bağlı özel komplikasyonlar her zaman vardır.

Abdominoplasti

Abdominoplasti ankara

Şekil 1: Pubik bölgenin hemen üstüne gelen kesi İle fazlalık deri ve yağ çıkartılabilir

Şekil 2: Karın bölgesinin derisikaburgalara kadar kaldırılır

Enfeksiyon ve kanın pıhtılaşması gibi operasyon sonrası komplikasyonlar çok nadir olsa da görülmektedir. Enfeksiyonlar drene edilerek ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir, fakat bu sizin hastanede kaldığınız zamanınızı uzatır. Ameliyat sonrası pıhtılaşma riskini yatarken bile hareket ederek minimum hale getirebilirsiniz.

Tam olarak iyileşmeyen skarlar için ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir. Sigara içenlere bırakması tavsiye edilir çünkü sigara komplikasyonları ve iyileşmenin gecikme riskini artırır. Komplikasyon riskini, doktorunuzun ameliyat öncesi ve sonrasında verdiği talimatlara uyarak azaltabilirsiniz. Özellikle fiziksel aktivitelere ne zaman ve nasıl başlanacağına dikkat etmelisiniz.

Ameliyatın Planlanması.....

Konsültasyon başlangıcında; doktorunuz sağlığınızı değerlendirir, abdominal bölgenizdeki yağ depolarını tespit eder, deri rengi dikkatlice değerlendirir. Eğer sigara içiyorsanız ve medikal tedavi, vitamin veya başka bir ilaç kullanıyorsanız, bunları doktorunuza anlattığınızdan emin olunuz.

Abdominoplasti ameliyatı

Karın Germe ameliyatı

Şekil 3: Karın duvarındaki rektus kasları sıkılaştırmak için orta hatta yaklaştırılarak birbirine dikilir

Şekil 4: Fazlalık deri aşağı doğru çekilerek deri çıkartılır

Doktorunuzla beklentilerinizi görüşürken açık sözlü olun. Doktorunuzda size alternatifleri, riskleri ve bunların olabilecek limitlerini açıklarken eşit derecede açık sözlü olacaktır. Mesela göbeğinizin altındaki yağ depoları aşırı artmışsa, daha basit, mini-abdominoplasti adı verilen ameliyata ihtiyacınız vardır. Diğer taraftan, kalçalardaki yağlardan kurtulmak ve daha iyi bir görünüm için mini veya tam abdominoplasti ile birlikte liposuction (yağ emme) daha yararlı olabilir. Belkide liposuction tek başına en iyi sonucu verebilir.

Her durumda, cerrahınız sizin için doğru uygulamayı tavsiye etmek için sizle beraber çalışacak ve arzu ettiğiniz vücut konturlarına yakın en iyi sonuca ulaşmaya çalışacaktır.

Konsültasyon sırasında doktorunuz size kullanacağı anesteziyi, ameliyatın yapılacağı yerin imkanlarını ve maliyeti hakkında bilgi verecektir.

Karın Germe ameliyatı ankara

Şekil 4: abdominoplasti sonrası kalacak skarların karındaki yerleri

Ameliyata Hazırlık.....

Doktorunuz size yeme, içme, sigara ve bazı vitamin veya ilaçların alımı veya bırakılması konularını içeren bilgiler verecektir. Eğer sigara içiyorsanız, en azından bir veya iki hafta öncesinden bırakmayı planlayın ve ameliyat sonrası yine en az iki hafta sonrasına kadar içmeyin. Ameliyattan önce fazla güneşte kalmaktan çekinin, diyet yapmayın çünkü iyileşmenize her ikisi birden engel olacaktır. Eğer soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon geçiriyorsanız, doktorunuz muhtemelen ameliyatı erteleyecektir.

Ameliyat sonrası taburcu olduğunuzda evinize kadar bırakması ve ihtiyaç duyarsanız ameliyattan bir veya iki gün sonrasına kadar dışarı çıkmanıza yarım edecek birini bulun.

Ameliyatınız nerede yapılacak...?

Pek çok doktor hem mini hemde tam abdominoplasti ameliyatını hastalara cerrahi merkezde veya tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirir.

Anestezi Tipleri.....

Genelde doktorunuz genel anesteziyi tercih eder ve böylece tüm operasyon boyunca uyursunuz.

Bazı doktorlar ise sizi uyuşturmak için lokal anestezi ile birlikte sedatif ilaç kullanırlar. Kendinize geldiğinizde rahatlamış olursunuz ve abdominal bölgede ağrı hissetmezsiniz. (yinede bazı kuvvetli kasılmalar ve rahatsızlık hissedebilirsiniz)

Ameliyat.....

Abdominoplasti ameliyatının tamamı genellikle yapılacak işin büyüklüğüne bağlı olarak 2-5 saat arasında tamamlanır.

Genellikle kalça kemikleri arasında pubik bölgede uzun bir kesi yapılır. Göbeği, çevreleyen dokusundan kurtarmak için ikinci keside buna eklenir. Göbek doğal şeklinde olmamasına, derinin gergin ve dikişli olmasına rağmen mini abdominoplastide kesi daha kısa olur ve göbeğe hiç dokunulmaz.

Daha sonra doktor, abdomendeki dikey kasları orataya çıkarmak için sarkmış deriyi yukarı kaldırır ve abdominal duvardaki deriyi kaburgalara doğru her yönde açar. Bu kaslar hep beraber çekildikleri ve yeni pozisyonlarına gelmeleri için dikişler kullanıldığından ı gerilirler. Bu tedavi bel kısmını daraltır ve abdominal duvarı sağlamlaştırır.

Sarkmış olan deri aşağı doğru gerdirilir ve fazla deri alınır. Göbeğiniz için yeni bir delik açılır, sonra buraya dikiş atılır. En son büyük kesi kapatılır, sargı sarılır, cerrahi bölgedeki aşırı sıvıyı uzaklaştırmak için geçici direnler yerleştirilir.

Mini abdominoplastide kesi hattı ile göbek arasında deri açılır. Sarkmış olan deri aşağı gerdirilir, fazlalık alınır ve bu bölgedeki kesiye dikiş atılır.

Ameliyat Sonrası.....

İlk günler, karnınız muhtemelen hafifçe şişecek ve ilaçla kontrol altına alınabilecek ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak, birkaç saat sonra taburcu olabilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz. Doktorunuz size elbiselerinizi nasıl değiştireceğinizi ve nasıl yıkanacağınız konularında talimatlar verecektir. İlk başta düz oturamazsınız. Yürümeye olabildiğince erken başlamalısınız.

Yüzeydeki dikişler 9-12 gün arasında alınacak ve derinin dışına uzanmayan daha derin dikişler kendi kendisine eriyip kaybolacaktır. Kesi üzerindeki sargı destekleyici ekipmanla değiştirilecektir.

Normale Dönmek.....

Tekrar eskiden olduğu gibi hissetmeniz haftalar veya aylar alabilir. Abdominal kaslarınızı güçlendirici egzersizler yaparsanız bu süre dahada kısalır. Bazı insanlar 2 hafta sonra işlerine dönerken bazı insanların sağlıklarına kavuşmaları için 3 veya 4 hafta dinlenmeleri gerekir.

Egzersizler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Hatta daha önce hiç egzersiz yapmamış insanlar bile şişkinliği ve pıhtılaşma şansını azaltmak için egzersize başlamalıdırlar. Hareketleri kolaylıkla yapana kadar zorlu eksersizlerden sakınılmalıdır.

Skarlarınız iyileşene kadar ilk 3-6 hafta gerçekten kötü gözükebilir. Fakat bu normaldir. Skarlarınızın yassılaşması ve renginin açılması 3-5 ayı bulur. Bunlar hiçbir zaman tamamen görünmez hale gelmez fakat abdominal skarlar iç çamaşırının altında kalacağından dikkat çekmeyecektir.

Yeni Görünümünüz.....

Mini veya tam abdominaplasti, zayıf abdomen kaslarına veya fazla deriye sahip hastalarda mükemmel sonuçlar verir. Eğer düzenli bir diyet ve eksersiz programı takip edilirse pek çok hastada alınacak sonuçlar daha uzun süreli olacaktır.

Eğer beklentileriniz ve oluşacak skarlar konusunda gerçekçi iseniz, uzun süren iyileşme periyodu için kendinizi hazır hissediyorsanız abdominoplasti sizin için doğru cevap olabilir.


Teşekkürler
Prof.Dr. Serdar Öztürk