Yüz Germe Ameliyatı öncesi göz önünde bulundurulması gerekenler....

Yüz germe ameliyatı olmak düşünülüyorsa, atılması gereken ilk adım plastik cerrahla görüşmektir. Hasta, cerrahi sonrası görünüş ve hisleri hakkındaki beklentilerini bu esnada cerrahıyla samimi olarak görüşmelidir. Herhangi bir estetik operasyon olmadan önce duygusal olarak dengede olmanız en önemli faktörlerden biridir. Estetik cerrahi görünümünüzü iyileştirip sizin kendinize olan güveninizi tazeleyecektir.

 

Cerrahınız sizi muayene ettikten sonra, uygulamadaki kararları etkileyecek diğer değişiklikleri sizinle görüşecektir. Yüz germe sonucunda yaşınızın beş ile on yıl arasında gençleşeceği söylenir, fakat tam sonucu belirlemek olası değildir. Gerçekci olarak başarılı bir yüz germe operasyonu yaşına göre hastanın görünümünün daha iyi olmasını sağlar. Sağlanacak iyileşmenin derecesi, yaş, kalıtım, kemik yapısı, derinin kişiye ait değişik karakterleri ve alışkanlıkları (alkol kullanımı, beslenme ve sigara) gibi faktörler tarafından belirlenir.

Yüz Germe

İlk görüşme sırasında cerrah uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, operasyonun nerede yapılacağı ve gerçekci olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları açıklayacaktır. Yüz germe ameliyatına karar vermeden önce düşünülmesi gereken riskler ve masraflar gibi diğer faktörleride cerrahınızla bu görüşmede konuşmalısınız.

Binlerce yüz germe ameliyatı her yıl başarılı olarak yapılmaktadır.. Gecikmiş iyileşme, lokal kan toplanması, enfeksiyon gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar çok nadirdir. Tam olmayan iyileşme aşırı skarlaşmayı artırır, bazen ikinci bir operasyon gerektirebilir. İyileşme sürecinde, cerrahın ameliyat sonrası bakım önerilerine sadık kalındıkca komplikasyon riski en aza inmektedir.

Yüz germe ücretleri ve ameliyatın malzeme masrafları değişiklikler gösterebilir... Ameliyatın uzunluğuna ve zorluğuna göre masraf daha fazlada olabilecekdir. Ek harcalamalar anesteziye ve cerrahinin yapıldığı hastaneye bağlıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Cerrahi Girişim...

Tipik bir yüz germe ameliyatı yüz ve boyundaki fazla gevşek veya sarkmış deriyi uzaklaştırmak için uygulanır( Şekil1 ). Prosedürün büyüklüğü, istenen değişikliklerin neler olduğuna ve cerrahınızın sizin için neyi uygun gördüğüne bağlıdır. Gözlerin etrafındaki torbalardan kurtulmak isteniyorsa, göz kapağı cerrahisi ( Blefaroplasti ) yüz germe operasyonuyla birlikte veya ayrı bir uygulama olarak yapılabilir.

Şekil 1: Yüz germe ameliyatına aday hastanın görünümü, yanakta derin kırışıklıklar, çene kemiği üzerinde deri birikimi, boyunda gevşek deri birikimi ve sarkması

Yüz germe, göz ve yanak bölgesinin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi kullanılarak yapılır. Anestezi verilmeden önce rahatlamanız için ilaç verilir. Sedatif ilaç ve lokal anestezi operasyon sırasında rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulanmışsa tüm operasyon boyunca uyursunuz.

Yüz germe, ilk önce yüzün bir tarafına daha sonra diğer tarafa uygulanır. Kesi yapılmadan önce saç çizgisi hafifçe tıraş edilir. Yapılacak kesiler, hastanın ihtiyacına ve cerrahın uyguladığı yönteme göre farklılık gösterebilir. Pek çok hastada kesi, saç çizgisinin iç kısmında şakaklardan başlar, kulak memesinin etrafında doğal çizgiden aşağı devam eder ve başın arkasına veya enseye uzanır (Şekil 2). Bazen kesi kulağın önünün iç kısmına kadar da uzanır. Fazlalık boyun derisine ulaşabilmek için çenenin altına çoğunlukla küçük bir kesi gerekecektir.

Şekil 2: Yüzün her iki tarafındada yapılan kesi aynıdır.alında saç çizgisinden başlar, kulağı dolanıp ensede sonlanır.

Cerrah kesi üzerine çalışırken deri ile altında yatan yağ ve kası ayırır( Şekil 3).

Deri şakak bölgesinde yukarı ve arkaya çekilir. Aynı şekilde, kulak önü ve arkasında da aynı uygulama yapılır ve fazlalık deri kesilip alınır. Bazı vakalarda çene ve boynun altındaki yağ depoları uzaklaştırılır ve böylece sarkmış kaslar ve destek doku sıkılaştırılmış olur ( Şekil 4 ).

Eğer blefaroblasti yüz germe ile aynı zamanda yapılacaksa, cerrah alt ve üst göz kapağına, genellikle gözün dış kenarlarında oluşan kırışıklıklara doğru uzanan kesiler yapar. Sonra fazlalık deri ve altındaki yağ alınır.
Doğal deri çizgileri ve kırışıklıklar boyunca yapılan kesiler ince sütürlerle kapatılır. Cerrah skarların olabildiğince göze çarpmaması için elinden geleni yapmasına rağmen bunlar operasyonun kaçınılmaz sonuçlarıdır. Pek çok hastada skarlar aşamalı olarak solar ve zorlukla görünür hale gelir. En fazla farkedilenler kulağın arkasındadır buda hastanın kendi saçlarıyla uygun şekilde kapatılabilir( Şekil 5).

Ameliyat sonrası, deri altında toplanabilecek kanı drene etmesi için küçük ince bir tüp diren kulağın arkasına yerleştirilebilir. Büyük bol sargılar kullanarak yüz ve boyun birkaç gün için sarılır( Şekil 6 ) .

 

Şekil 3: Koyu renkli alan, yapılan kesiden ulaşılarak kaldırılan ve kasdan ayrılan deriyi gösteriyor.

 

Şekil 4: Fazla deri arkaya doğru çekilerek, işaretlenir ve kesilir.

 

Şekil 5: Kesiler dikildikten sonra kalan skar saç çizgisi içine gizlenir.

 

Şekil 6: Ameliyattan sonra deri altina kanama olmaması için yüz sargılar ile sarılır

Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak ( blefaroplasti olup olmamasına göre ) uygulama genellikle iki ile dört saat arasında sürmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme....

Ameliyat sonrasında, ilaçla kolayca kontrol altına alınabilecek biraz ağrınız olur. Size birkaç gün için başınızı hafif yukarıda tutmanız söylenecektir. Eğer dren yerleştirildiyse, ameliyat sonrasındaki birinci veya ikinci günde alınacaktır.

Şişlikler ve deri rengi değişikliği oldukça yaygındır ve genellikle bir veya iki hafta içinde kaybolacaktır. Çoğu hasta ameliyat sonrasında yüzde ve boyunda gerginlik veya uyuşukluk hissinden şikayet etmiştir. Bunların yoğunluğu ve ne kadar süreceği kişilere göre farklılık gösterir.

Yüz gerdirme ameliyatının amacı; doğal, daha genç ve daha etkileyici bir görünüme ulaşmaktır( Şekil 7 ). Ameliyat sonrası normal iyileşme, en az üç hafta geçmeden sonuçlarını tam olarak anlayamayacağınız aşama aşama giden bir süreçtir.

 

Şekil 7 : Ameliyat sonrası hastanın görünümü daha genç, boynunda ve yüzünde daha yumuşak görünümlü deri

Sütürler alındıktan sonra kozmetik ürünler kullanıma izin verilir. Cerrahi sonrasında birkaç ay güneşlenmeye sınırlama getirilir ve yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılır.

Bu broşürün amacı, size yüz germe hakkında öncül bilgi vermesidir. Plastik cerrahi operasyonu düşündüğünüzde, cerrahınıza ihtiyacınız olan ek bilgileri sorarken rahat olmalısınız.
 


Teşekkürler


Prof.Dr. Serdar Öztürk