Burun estetiğinde sıklıkla gördüğümüz burundaki şekil bozukluklarını aşagıdaki başlıklar altında toplayabiliriz. Bunlar bir kişide farklı kombinasyonlarda bulunabilir. Burun estetiği çoğunlukla küçültücü yer yer de büyütme gerektiren işlemlerin kombine olarak yapıldığı bir operasyondur.


Kemerli Burun:

Etnik olarak da ülkemizde en çok gördüğümüz özellikle(karadeniz yöresi) burun şeklidir.Profilden bakıldığında burun sırtındaki eğrilik çok daha bariz görülür kıkırdak ve kemik yapıdan oluşur, kemerin büyüklüğü farklılık gösterir kemerden dolayı burun ucu da aşagı doğrudur.

Burun Ucu Düşük :

Burun ucuyla dudak arasındaki açı kadınlarda 100-110 erkeklerde 90-100 derece civarındadır.Bu açının altında burun ucu düşük olur ve ideal açıya getirmek için kaldırılması gerekir. Bu açının üzerinde burun delikleri karşıdan gözükür ki bu istenmeyen bir durumdur. Domuzcuk burnu adını alır.

Burun Ucu Geniş :

Burun ucunu oluşturan kıkırdak yapının büyük olması burun ucunun geniş ve toplu gözükmesine neden olur .Bu kıkırdağın yapısı burun ucunun şeklinde ve açısında son derece önemlidir.

Burun Ucu Dar :

Burun ucu kıkırdağınınn yapısal olarak veya geçirilmis bir ameliyat sonrası dar gözükmesine neden olur.

Burun Ucu Sivri Uzun (Pinokya Burun)

Burun ucunun dar olmasıyla beraber burun ucu kıkırdaklarının öne doğru büyük olması pinokyo burnu oluşturur.

Uzun Burun :

Burun uzunluğunu, burun kökünden burun ucuna kadar olan mesafeye göre değerlendiriyoruz. Yapısal olarak özellikle büyük kemerli burunlarda görülür.

Kısa Burun :

Uzun burnun aksine yapısal olarak küçük burun kemiği olanlarda veya geçirilmiş ameliyat sonrası (burun septum kıkırdağından fazla alınması) kısa burun oluşabilir.

Eğri Burun :

Yapısal veya genellikle travma sonrası ön görünüşte yüzün orta hattına göre sağa sola veya C ,S seklinde eğri olabilir.

Burun Tabanı Geniş :

Burun deliklerinin büyük olmasından veya burun ucunu oluşturan kıkırdağın yapısına bağlı olarak yana doğru alt kısımda genişlik olabilir. Irk olarak siyah ve uzak doğu ırkında daha çok görülür.

Burun Projeksiyonu Fazla Gergin Burun :

Burunun yüz planına göre çok fazla önde olması durumudur .Büyük kemerli burunlarda burun ucunu oluşturan kıkırdaklarına bağlı olarak olabilir.

Burun Projeksiyonu Yetersiz :

Yüz planına göre tam aksi burnun geride kalması durumudur.

Geniş Burun :

Önden bakışta burun sırtı dediğimiz bölgenin geniş olması yapısal olarak burayı oluşturan kemik ve kıkırdak yapıların durumuna veya travmatik olarak da geniş olabilir.

Dar Burun :

Geniş burun aksine burun sırtı adeta bir çizgi şeklinde dardır.

Burun Açısı Derin :

Burun kökü oldukça derindir

Burun Alın Açısı Düz :

Burnun başlangıç noktası belli degildir adeta alının devamı gibidir.

Semer Burun :

Boksör burnu dediğimiz genellikle travma sonrası veya burun kemiği eğriliği ameliyatında kıkırdaktan fazla alınması sonucu oluşur.