Meme Kaldırma - Mastopeksi

Meme kaldırma ameliyatı düşünüyorsanız…

Meme kaldırma, yıllar içerisinde bir kadının memelerinde, hamilelik, emzirme ve yer çekimi gibi faktörlerin etkisiyle değişiklikler olmaktadır. Deri elastikiyetini kaybettikçe, memeler şekillerini, sertliklerini kaybeder ve sarkmaya başlarlar. Meme kaldırma veya mastopeksi, en az bir defa olmak üzere sarkmış memeleri yukarı kaldıran ve yeniden şekillendiren cerrahi uygulamadır.

(Ameliyatların hiçbiri yer çekiminin etkilerini sürekli olarak engelleyemez!) Ayrıca mastopeksi meme uçunun etrafındaki koyu renkli derinin yani areolanın boyutunu küçültebilir. Memeleriniz küçükse veya hamilelikten sonra olabileceği gibi hacmini kaybettiyse, mastopeksi ile meme protezi yerleştirmek hem sertliklerini hemde boyutlarını artırabilir. Eğer mastopeksi düşünüyorsanız, bu broşür size uygulamanın ne zaman yardımcı olabileceğini, nasıl yapıldığını, nasıl sonuçlar beklemeniz gerektiğini içeren temel bilgileri verecektir. Hastalara ve cerrahlara bireysel olarak bağlı pek çok şey olduğu için bu broşür bütün sorularınıza cevap veremez. Lütfen anlamadığınız her şeyi cerrahınıza sorunuz.

Meme kaldırma

Meme Kaldırma (Mastopeksi) için en iyi adaylar...

Meme kaldırma ameliyatı,  görünümünüzü ve kendinize olan güveninizi geri getirir, eski durumunuza kıyasla büyük ölçüde değişiklik oluşturur. Bu ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi dikkatli bir şekilde düşünün ve cerrahınızla bunları görüşünüz.

Mastopeksi için en iyi adaylar sağlıklı, ruhsal durumu dengede, ameliyatın sağlayacağı iyileşmenin farkında olabilecek gerçekçi bayanlardır. En iyi sonuçlara genellikle küçük, sarkmış memeli kadınlarda ulaşılır. Herhangi boyuttaki bir meme kaldırılabilir, fakat büyük memelerdeki sonuçlar diğerleri kadar uzun vadeli olmayabilir.

Pek çok kadın mastopeksiyi araştırır. Çünkü hamilelilk ve emzirme, gergin olmayan bir deri ve daha az bir hacimli meme geride bırakır. Tekrar çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, meme kaldırma operasyonunu ertelemeniz iyi bir fikir olabilir. Gelecek hamileliklerinizi etkileyecek özel riskler yokken (mesela mastopeksi genellikle emzirmenizi etkilemez) hamilelik, memelerinizde gerginlik oluşturacak ve uygulamanın sonuçlarını eski haline getirebilecektir.

Zamanla kadın memesi yerçekimi ve doğum gibi nedenlerle sarkmaya başlar .

Meme başı ve aerolayı yeni pozisyonuna taşınmak için memenin üst kısımdan deri çıkarılır

Bütün Ameliyatlar Risk Taşır...

Meme kaldırma basit bir ameliyat değildir. Fakat nitelikli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında güvenlidir. Yinede bütün cerrahilerde olabilecek anesteziye karşı olan reaksiyon veya komplikasyon olasılığı her zaman vardır.

Mastopeksi sonrası kanama ve infeksiyon nadir görülür fakat bunlar skarların genişlemesine neden olabilir.

Operasyon öncesinde ve sonrasında doktorunuzun talimatlarına harfiyen uyarak ortaya çıkabilecek komplikasyon riskleri en aza indirebilirsiniz.

Skarlar sütyen ve mayo ile kapatılabilmesine rağmen, mastopeksi gözle görülebilen kalıcı skarlar bırakabilir. Sigara kullananlarda tam olmayan iyileşme ve geniş skarlar daha yaygın olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca uygulama sonrası, meme uçlarınız hafif değişik pozisyonda hafif his kayıplarıyla birlikte bulunabilir.

Meme Kaldırma Ameliyatı'nın Planlanması

İlk görüşmenizde beklentilerinizi samimi olarak konuşmak ve cerrahınızın fikirlerini dinlemek çok önemlidir. Bütün hasta ve doktorların, istenen meme boyut ve şeklinin ne olduğu hakkında değişik görüşleri vardır.

Memeye yeni şeklini vermek için alt kısımdaki deriler birbirine yaklaştırılır.

Aerola yeni yerine dikildikten sonra meme altına yapılan kesi dikilir. Sonuçta kalan skar doğal meme altı katlantısına oturur.

Doktorunuz siz otururken veya ayaktayken memelerinizi muayene edecek ve ölçümlerini yapacaktır. Prosedürü etkileyebilecek, yaşınız, memelerinizin boyutu ve şekli, derinizin durumu ve implant tavsiye edilip edilmeyeceği ( implant hakkında daha fazla bilgi için meme büyültme ile ilgili broşürü doktorunuzdan isteyiniz !) gibi faktörleri sizinle görüşecektir. Ayrıca, meme ucu ve areolanın son halinin nerede olacağını görüşmelisiniz. Memenin altındaki katlantı yakınlarında bile olabilen meme başı, ameliyat sırasında daha yukarı alınabilmektedir.

Cerrahınız size sonuçta olabilecekleri, riskleri ve skarları açıklayarak, bunları kavradığınız ve kabul ettiğinizden emin olarak uygulamanın detaylarını tarif edecektir. Ayrıca kullanılacak anesteziyi, operasyonun yapılacağı yerin imkanlarını ve masrafların ne kadar tutacağını açıklamalıdır.

Özellikle beklentilerinizle ve sonuç hakkındaki kaygılarınızla ilgili bütün sorularınızı tereddüt etmeden doktorunuza sorunuz.

Meme Kaldırma Ameliyatına Hazırlık

Yaşınıza ve aile hikayenize bağlı olarak ameliyat öncesi cerrahınız sizden mammogram çektirmenizi isteyebilir. Ayrıca yeme, içme, sigara alışkanlığı, belli başlı vitamin ve ilaçların alımı veya sakınılmasını içeren, ameliyata nasıl hazırlanılacağına dair özel talimatları da cerrahınızdan alacaksınız.

Ameliyat sonrası taburcu olduğunuzda evinize kadar birakması ve ameliyattan bir veya iki gün sonrasına kadar dışarı çıkmanıza yardım etmesi için yanınızda bir yakınınızı bulundurunuz.

Ameliyatınız nerede yapılacak?

Meme kaldırma ameliyatınız hastanede gerçekleştirilir. Genellikle, daha uygun ve ucuz olduğundan ayaktan hasta olarak yapılır. Hastaneye yatmak için başvurduysanız, bir veya iki gün burada kalmaya kendinizi hazırmalısınız.

Anestezi Tipleri;

Doktorunuz genel anesteziyi tercih edebilir ve böylece tüm operasyon boyunca uyursunuz.

Seçilmiş hastalarda, özellikle daha küçük kesilerle ameliyat yapılacaksa, lokal anestezi ile birlikte sedatif ilaçlar kullanılır. Kendinize geldiğinizde gevşemiş olursunuz ve çok az bir rahatsızlık hissedersiniz.

Meme Kaldırma Ameliyatı;

Mastopeksi genellikle 1.5-3.5 saat arasında sürer. Teknikler değişiklik gösterir, fakat doğal meme hatlarını takip eden gemi çapası şeklindeki kesinin yapıldığı prosedür en yaygın olanıdır.

Kesi hattı, alınacak meme derisi alanı ile meme uçunun yeni lokalizasyonu arasındadır. Fazlalık deri alındığında, meme ucu ve areola daha yukarı bir pozisyona getirilir. Daha sonra areolayı çevreleyen deri, memeye yeni şeklini vermek için aşağı çekilir ve birleştirilir. Dikişler genellikle areola çevresinde, meme ucu alanından aşağı doğru uzanarak dik bir çizgi halinde ve memenin alt katlantısı boyunca yer alır.

Özellikle, minimal düzeyde sarkma olan küçük memeli bazı hastalar, daha az alan kaplayan kesilerin kullanıldığı uygulamalar için iyi adaylar olabilirler. Bunun gibi bir uygulama, areola etrafına yapılan yuvarlak kesinin ve ortası delikli şekilde derinin alındığı özel bir mastopeksi tekniği olan "donat" mastopeksidir.

Memenizi kaldırıldıktan sonra altına protez yerleştirilcekse, direk meme dokusunun altındaki veya göğüs duvarı kasının altındaki cebe yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası;

Ameliyat sonrası, gazlı bezin üzerine elastik bandaj veya size önerilen cerrahi sütyen kullanacaksınız. Memeleriniz bir veya iki gün hafif morarıp şişebilir ve sizi rahatsız edebilir fakat ağrı ciddi boyutta değildir. Hissettiğiniz bütün rahatsızlıklar doktorunuzun reçetelediği ilaçlarla tedavi edilebilir.

Birkaç gün içerisinde, bandaj ve cerrahi sütyen yumuşak destekli sütyenle değiştirilir. Bu sütyeni sargının üzerine üç ile dört hafta civarında giymeniz gerekecektir. Dikişler bir veya iki hafta sonra alınacaktır.

Meme deriniz cerrahi sonrası çok kuru ise, günde pek çok defa nemlendirici kullanmanız gerekecektir. Uygulama sırasında deriyi germemeye dikkat ediniz ve nemlendiriciyi dikiş bölgesinde uzak tutunuz.

Ameliyat sonrası şişmeye bağlı meme ucu ve deride his kaybı oluşabilir. Bu uyuşukluk şişliğin sönmesinin ardından altı hafta veya sonrasında genellikle kaybolur. Bazı hastalarda yinede, bir yıl veya yıllarca sürebilir, çok nadirende kalıcı olabilir.

Normale Dönmek;

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Bir veya iki günde ayağa kalkabilecek durumda olmanıza rağmen, bir veya birkaç hafta işe dönmeyi planlamayın. Üç dört hafta süreyle herhangi birşeyi baş seviyesinin üstüne kaldırmaktan sakının. Olağan olmayan herhengi bir rahatsızlık belirtisi varsa, cerrahınıza haber vermekte tereddüt etmeyiniz.

Cerrahınız normal aktivitelerinize devam etmeniz için detaylı talimatları size verecektir. Bir hafta veya daha fazla sex yapmamanızı, ve bir ay kadarda ağır spordan sakınmanızı söyleyebilir. Daha sonra bu aktivitelerinize yavaş yavaş dönersiniz. Eğer hamile kaldıysanız, süt kanalları ve meme ucu sağlam kaldığı sürece, ameliyat emzirme kabiliyetinizi etkilemez.

Meme Kaldırma Ameliyatı Sonrası Yeni Görünümünüz

Cerrahınız skarlarınızın olabildiğince az göze çarpması için elinden gelen gayreti gösterecektir. Ancak, mastopeksi skarlarının geniş ve kalıcı olabileceğini her zaman hatırlamak önemlidir. Bunlar bazen aylarca pütürlü ve kırmızı kalır, daha sonra aşamalı olarak daha az bellirgin halle gelir, bazende geride beyaz ince bir çizgi bırakarak solarlar. Skarların genellikle öyle uygun yerleşimleri vardır ki derin dekolte bile giyebilmenize izin verir.

Ayrıca mastopeksinin sizi sonsuza dek aynı kılmayacağı akılda tutulmalıdır. Yer çekiminin etkisi, hamilelik, yaşlanma ve kilonun neden olduğu değişiklikler sonunda memelerinizde tekrar değişiklik meydana gelebilir. Meme kaldırma ile birlikte protez kullanılan kadınlar daha uzun süreli sonuçlara sahip olabilirler.

Uygulamanın tamamını kavradıysanız ve beklentilerinizde gerçekci iseniz, meme kaldırma ameliyatından memnuniyetiniz daha çok olacaktır.