Liposuction , diğer adıyla lipoplasti veya yağ çekme,, vücudunuzun özel yerlerindeki ayrıca yüz ve boyundaki aşırı yağ depolarından kurtaran bir operasyondur. Örneğin, kalça ve uyluğunuzu zayıflatabilir, karnınızı düzleştirebilir, baldır ve bileğinize şekil verebilir veya kat kat olan çene altı bölgenizi düzeltebilir.

Eğer liposuction düşünüyorsanız, plastik cerrahınız, bu uygulama hakkında tam olarak bilgi sahibi olmanızı isteyecektir. Bu broşürü okumak da bunun için ilk adımdır. İhtiyacınız olan ek bilgileri edinmek için en iyi yol cerrahınızla birebir görüşmektir.

Ameliyata karar verme....

Liposuction, özellikle normal ağırlığı olan fakat vücudunun belli bölgelerinde orantısız görünüme neden olan izole yağ depolarına sahip olan kadın ve erkekler için uygundur. Bu lokalize yağ depoları, bazen kişisel bir özellik olarak kalıtım yolu ile geçebilmekte ve tipik olarak diyet ve egzersize cevap vermemektedir. Liposuction, sıklıkla bunlardan kurtulmanın tek yoludur.

 

Liposuction

Liposuction, vücuutaki çoğu bölümde biriken yağları (sol) azaltamak için kullanılır.Liposuctionı takiben, fazlalık olan yağların karın, bel, baldır, iç ve dış bacaktan uzaklaştırıldıktan sonra oluşacak yeni görünüm(sağ))

Liposuction, bütün yaşlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Eğer deriniz, yağ çıkarıldıktan sonra düz bir hatta sahip olmak için hala yeterince elastik ise en iyi sonuçları elde edeceksiniz. Bazı yaşlı hastalardaki gibi deri elastik olmadığı zaman tedaviye iyi cevap alınamayabilir ve deri sıkılaştırma ameliyatı ek prosedür olarak gerekebilir.

Lipoplasti

Liposuction, erkekler arasındada oldukça popüler bir ameliyattır.özellikle bel çevresindeki yağlar için oldukça kullanışlıdır(sol). Liposuction sonrası, vücut incelir, daha düzgün bir görünüm alır (sağ).Liposuction için iyi bir aday mısınız.....?

Eğer aşağıdaki vücut bölümlerinde hatlarınızın düzelmesini istiyorsanız veya bölgesel aşırı yağlarınız varsa, liposuction için iyi bir adaysınız demektir.
• Yanaklar, çene ve boyun
• Kolların üst kısmı
• Meme ve göğüs bölgesi
• Karın ve bel
• Kalçalar
• Uyluğun içi ve dışı
• Diz içi
• Baldır ve bilekler

Liposuction, bazen jinekomasti adı verilen, hem genç hemde yetişkin erkekler arasında meydana gelebilen meme büyümesinin tedavisindede kullanılabilir. Liposuction ne tamamen kilo vermek ne de selülit için (deriye pürüzlü ve çukurlu görünüm veren durum) tek başına düşünülmelidir. Bu problemleri çözmek için alternatif tedaviler düşünülmelidir.

Liposuction aynı anda pek çok vücut bölgesine uygulanabilir ve ayrıca diğer estetik plastik cerrahi ameliyatları ile birlikte yapılabilir.

Şahsi konsultasyonunuz....

Herkesin kendine ait fiziksel özellikleri olduğu için hiç kimse liposuction sonrasında aynı sonuca ulaşamaz. Plastik cerrahınız en etkili tedaviyi belirlerken size has karakterlerinizi göz önünde bulunduracaktır. Konsültasyon sırasında iyileşme görmek istediğiniz belli bölgeleri size soracaktır. Bunlar plastik cerrahınızın, sizin beklentilerinizi anlamasına yardımcı olacak, ameliyat sonrasında gerçekci olarak beklentilerin başarılıp başarılamıyacağını belirleyecektir.

Plastik Cerrahım liposuction için beni nasıl değerlendirecek....?

Tıbbı hikayeyinizi görüşmek için yapılan konsültasyona mutlaka gelmelisiniz. Tıbbi hikayeniz; diyabet, yüksek kan basıncı veya kalp hastalığı gibi sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durum hakkındaki bilgileri içerecektir. Doktorunuz geçirilmiş ameliyatlar, tıbbi tedavileriniz ve şu anda aldığınız ilaçları bilmek isteyecektir. Eksiksiz bilgi vermek sizin için çok önemlidir. Şu anda kaç kilo oğlunuz ve gelecekte kilo almayı veya vermeyi planlayıp planlamadığınız liposuction için sizi değerlendirecek faktörler olacaktır. Cerrahınız, şu anda hatlarını düzeltmek istediğiniz bölgelerin görünümünde, daha önceki kilo vermelerinizin etkileri hakkında size soru sorabilir. Derinizin elastikiyetini hesaplayacak ve en iyi sonuçlara ulaşmak için alınacak yağ miktarını tahmin edecektir.

Liposuction nasıl yapılıyor....?

Yağ, ilk olarak, yağın emileceği alana yakın bir yere yapılan bir veya birkaç tane küçük kesiden kanüla adı verilen küçük içi boş bir tüp sokularak alınır.
İnsizyonlar genellikle 1 cm den daha kısa ve sıklıkla deri katlantıları ve göze çarpmayacak şekilde doğal vücut çizgilerinin içerisine yapılır. Kanüla bir plastik tüple vakum basıncı yapan bir alete bağlıdır. Girişim sırasında emme aleti istenmeyen yağı dışarıya vakumlar.

Karın yağını aldırma

Yağ, ciltaltına küçük bir insizyonla sokulan kanüla ile gerçekleştirilir. Seçilen yönteme göre derinden veya yüzeyel alanlardan yağ hücreleri aspire edilir.

Yaygın liposuction teknikleri arasındaki farklılıklar nelerdir?

Liposuction uygulamadan önce yağın emileceği alana özel bir sıvı verilir. Plastik cerrah kuru tekniği, büyük miktarda sıvının verildiği şişirme tekniği veya diğer teknikleri kullanabilir. Diğer seçenekleri de, kullanılan ekipmanın tipi veya emilen yağın derin veya yüzeyel tabakadan olması belirler. Sizin için en avantajlı yağ alım tekniği, cerrahınızın sizinle görüşeceği pek çok faktöre bağlıdır.

Liposuction ile yanaklardaki, boyundaki ve çene kemiğinin üzerinkeki yağ fazlalıkları da alınabilir.

Liposuction ile tedavi edilen alanların koyu renkli olarak görünümü; diz içi ve dışı ile ayak bilekleri ince kanüller ile yapılmalıdır (sol). Karın bölgesi liposuctiona iyi cevap verir. Bazı hastalar için kollara yapılacak liposuction etkili olabilir (sağ).

Risklerin anlaşılması......

Liposuction'ın önemli komplikasyonları çok nadir görülmektedir. Her yıl binlerce insan, liposuction ameliyatı olmakta, büyük bir problem yaşamamakta ve sonuçlardan memnun olmaktadır. Fakat operasyon düşünen herkes, hem faydalarının hemde risklerinin farkında olmalıdır. Ancak doğru hekimlerce yapılan liposuction sonrası hastalar sorun yaşamazlar.

Her cerrahi uygulamanın riskinin olduğunu biliyorum fakat bilinçli bir karar verebilmek için daha fazla bilgiye nasıl sahip olabilirim.....?

Bu ameliyatın ve genel olarak cerrahinin potansiyel riskleri kişisel olarak sizle cerrahınızın görüşmesinde en iyi şekilde anlatılacaktır. Deri altında kan toplanma olasılığı vardır fakat bunlar normal olarak kendi kendine çözülebilir. Derideki çukur veya kırışıklıkları içeren kontür düzensizlikleri bazı hastalarda ortaya çıkabilir ancak bu durum deneyimsiz ellerde yapılan liposuction sonrası oluşabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası plastik cerrahınızın tavsiye ve talimatlarına uyarak riskleri azaltmaya yardımcı olursunuz.

Ameliyat süreciniz...

Plastik cerrahınızın ve tüm ekibin amacı operasyon sürecinizi olabildiğince kolay ve rahat geçirmenizi sağlamaktır.

Ameliyata nasıl hazırlanmalıyım.....?

Aspirin ve bazı anti-inflamatuar ilaçlar kanamayı artırmaya neden olabileceği için cerrahiden belli bir süre önce bu ilaçları almayı bırakmalısınız. Cerrahınız size ameliyat öncesi ek bilgileri verecektir. ameliyatın büyüklüğüne ve kullanılan anestezinin tipine bağlı olarak , daha sonra sizi eve götürecek ve en az bir gece sizle kalacak birine ihtiyacınız olabilir.

Ameliyat günü nasıl bir gün olacak....?

Liposuction ameliyatınız hastanede ve ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Cerrahi uygulama sırasında rahatınız için ilaçlar verilir. Ameliyat sırasında güvenliğiniz için kalp, kan basıncı, nabız, kan dolaşımındaki oksijen miktarını kontrol etmek için monitörize edileceksiniz. Ameliyat sonrası özel yapılmış korse giyeceksiniz. Cerrah size korsenizi ne kadar süre giymeniz gerektiğinizi söyleyecek, duşta ve banyoda nasıl çıkarmanız gerektiğinin talimatlarını verecektir.

Görünümüm ve hislerim ilk zamanlar nasıl olacak....?

İyileşmek için gerekli sürenin bireysel değişiklikler gösterdiğinin anlaşılması önemlidir. Cerrahiden bir gün sonra kan dolaşımına yardımcı olması için hafif hareketlere başlayacaksınız. Plastik cerrahınız ilk birkaç gün için kendinizi sınırlamanızı tavsiye edecektir.

Aspirin veya anti inflamatuar ilaçları almamalısınız. Ameliyat sonrasında şişlik ve morlukların farkına varacaksınız. Bunlar normaldir ve beklenen sonuçlardır. Şişlik genellikle bir hafta veya sonrasında kaybolmaya başlar. Morluklar üç hafta veya daha fazla sürer. Ayrıca bazı alanlarda uyuşukluk olabilir ve hislerin geriye dönmesi üç - beş haftayı bulur. Ancak doğru cerraha ulaşmışsanızbu morluklar çok düzeyde olacaktır. Dikişlerin alınması cerrahi sonrası 7 gün içinde yapılır.

Normal aktivitelerime ne zaman dönebileceğim....?

Sadece birkaç gün içerisinde işinize dönebilirsiniz. Pek çok örnekte normal aktivitelerinizin çoğuna bir veya iki hafta içinde geri dönebilir ve daha sonra bazı egzersizlere başlayabilirsiniz. İyileşmenin süresi cerrahinin büyüklüğüne bağlıdır.

Liposuction'ın sonuçları neler olabilir....?

Liposuction ameliyatı, şişkinlikler oluşturan ve belkide giyinirken kendinizi rahat hissetmemenize veya utangaclığa sebep olabilecek yağ depolarını azaltır. Cerrahi sonrası e uzamış şişlik periyodu gibi faktörler sizin yeni görünümünüzün ve daha ince hatlarınızın oluşmasını geciktirebilir. İyileşme süreci aşama aşamadır öyle ki liposuction operasyonunun sonuçlarının tam olarak keyfine varmadan önce belirli bir süre beklemelisiniz. Bazen ayrıntılı bir gözden geçirme ile, yağın emildiği alanda çok daha iyi bir görünüm istenebilir. Ek bir uygulama bazen plastik cerrahınızın muayenehanesinde lokal anestezi altında uygulanabilir.

Bu sonuçlar ne kadar süre devam eder....?

Liposuction ameliyatının sonuçları, ameliyat sonrasındaki kilonuzu koruduğunuz sürece uzun süreli olur. Ancak, birkaç kilo aldığınızda bile, özellikle geçmişte problem yaşadığınız alanlarda kilonuzun tekrar toplandığını görürsünüz. Ancak bu yörelerdeki kilo alma vücudunuzun diğer yörelerinden daha az olacaktır.

Plastik cerrahınızla görüşmelerinizi devam ettirme.....

İyileşmeyi takip için plastik cerrahınızın muayenehanesine daha önce belirlenen aralıklarla gittiğinizde, iyileşmedeki ilerleme değerlendirilir. Pek çok cerrah, periyodik kontroller ile sizi tekrar incelemek ve ameliyatın uzun süreli sonuçlarını görüşmek için tekrar gelmeniz konusunda teşvik edecektir.

Ameliyathaneden çıktığınızda plastik cerrahınızla ilişkinin sona ermediğini lütfen her zaman hatırlayınız. Eğer iyileşme periyodunda sorularınız ve endişeleriniz varsa veya sonraki bir zamanda daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa cerrahınızla bağlantıya geçmelisiniz.

İlk önce liposuction sizin bizzat kendiniz için istediğiniz birşey olduğunu kabul ettikten sonra ameliyatınızı planlamak için hazırsınızdır. Plastik cerrahınız bunun hayatınız için önemli bir karar olduğunu anlamaktadır.

Plastik cerrahınız daha çok sizin genel iyilik halinizi dikkate alan bir hekimdir. Yoğun deneme ve tecrübelerle yıllardır geliştirdiği cerrahi becerilerini kullanarak, liposuction cerrahisinden faydalanmanıza yardımcı olacaktır.


Teşekkürler
Prof.Dr. Serdar Öztürk