KOLTUK ALTI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Koltuk altı terlemelerinde tedavisi çok küçük bir işlemdir. Koltuk altı terlemelerinde Botox uygulanmadan önce ilaç sulandırılır. Sulandırılan Botox ikiye bölünerek her iki koltuk altına ayrı ayrı uygulanır. Koltuk altı terleme tedavisinde terleyen bölgede 20-30 adet noktaya minik iğnelerle Botox koltuk altına enjekte edilir. 

koltuk altı ve el terlemelerinin çözümü

KOLTUK ALTI TERLEME ŞİKAYETİNDE BOTOX UYGULAMASI SIRASINDA  ACI HİSSEDİLİR Mİ? 

Koltuk altı terlemelerinde Botoxla  yapılan tedavi  hafif ağrılıdır. Uygulama öncesinde anestezikli sprey yada krem sürülerek, işlem sonrasında buz uygulanarak ağrı ve acı en az düzeye indirilir.

BOTOX KOLTUK ALTI TERLEME TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Koltuk altı terlemelerinde Botox uygulamasından sonra  beklenen önemli bir yan etki yoktur. Botox cilt içine yapılır. Sadece enjeksiyona bağlı kısa süreli morluklar yada kızarıklıklar  görülebilir. 

BOTOX KOLTUK ALTI TERLEME TEDAVİSİNİN ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR?

 Koltuk altı terlemelerinde Botox uygulamasından sonra Botoxun etkisi ortalama 6 ay sürmektedir. Yapılan araştırmalarda  Botox tedavisinden sonra Botoxun etkisi geçtikten sonra bile terleme oranının azaldığı tespit edilmiştir.  Koltuk altı terleme tedavisinde Botox yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir.

BOTOX KOLTUK ALTI TERLEME TEDAVİSİ KİMLERE YAPILMAZ?

Koltuk altı terlemelerinde Botox  hamile ve emziren annelere uygulanmaz. Kas hastalığı olanlara ve Gentamisin, kinidin gibi ilaçları kullananlara uygulanmaz.

KOLTUK ALTI TERLEMESİ NASIL GÖRÜLÜR?

Koltuk altı terlemesi şikayeti olanlar, koltuk altı bölgesinde  ıslaklık hissederler. Koltuk altından damlayacak kadar terleme  olabilir. Kıyafetlerde ıslak görünüm ve terlemeye bağlı giysilerin renklerinde bozulma  olabilir. Giysilerde ıslak halkalar olabilir. Bazı kişiler günde iki-üç kez gömlek değiştirilebilir. İpek gibi hassas kıyafetleri giymek zorlaşabilir.  Bu tür durumlar kişide sosyal açıdan rahatsızlık yaratabilir. 

KOLTUK ALTI TERLEMESİ NEDEN OLUR? 

Koltuk altı terlemesi  sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıyla oluşur. Koltuk altı terlemesiyle birlikte bazen avuç içi ve ayak tabanı  terlemeleri eşlik edebilir. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir.  Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar. Koltuk altı terlemelerine sistemik hastalıkların eşlik ettiği pek görülmez. 

KOLTUK ALTI TERLEMESİNDE DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ  NELERDİR? 

Koltuk altı terlemelerinde deodorantlar ve losyonlar genellikle faydalı değildir. Koltuk altı terlemlerinde kesin çözüm, terleme kesici aliminyumlu losyonlar, iyontoforez, Botox ve cerrahi yöntemlerlerdir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler Botox uygulamaları  ve cerrahi yöntemlerdir.

EL TERLEMESİNDE BOTOX FAYDALIMIDIR ?

El terlemesi günlük hayatta el sıkışma nedeniyle çok önemli bir sorundur.Botox uygulaması hastanın şikayetlerini önemli düzeyde azaltacaktır.