Meme Protezi

Meme protezi; meme büyültme veya meme mammaplastisi, yada halk arasında bilinen adıyla silikon meme ameliyatı memenin boyutunu artırmak için yapılan cerrahi uygulamadır.

 


Ameliyat öncesi göz önünde bulundurulması gerekenler....

Bir kadın meme büyültme operasyonu düşünüyorsa, atması gereken ilk adım, bir plastik cerrahla görüşmektir. Ameliyat sonrası istediğiniz meme boyutu ve konturları hakkındaki beklentilerinizi samimi olarak doktorunuzla görüşmelisiniz.
Herhangi bir estetik ameliyat olmadan önce duygusal olarak dengeli durumda olmanız, ameliyat sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Büyütme mammaplastisi memelerinizin şeklini değiştirecektir. Estetik cerrahi görünümünüzü iyileştirip sizin kendinize olan güveninizi tazeleyecektir.

Meme Büyütme

Cerrahınız sizi muayene ettikten sonra, göğüs duvarı boşluğundaki meme ve derinin durumu gibi diğer kararları etkileyecek değişiklikleri sizinle görüşecektir. Memelerinde belirgin sarkma olan hastalar için, cerrahınız büyültme mammaplastisine ek olarak meme derisini küçültüp yeniden şekillendirme uygulamasını yani mastopeksiyi ( Meme dikleştirme ) tavsiye edebilir.

İlk görüşme sırasında cerrah, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Büyütme mammaplastisine karar vermeden önce düşünülmesi gereken riskler ve masraflar gibi diğer faktörleride cerrahınızla bu görüşmede konuşmalısınız.

Binlerce kadına her yıl başarılı meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Kapsüler kontraktür adı verilen, meme protezinin aşırı skar oluşumunun neden olduğu sertleşmenin yumuşatılması için bazen ikinci bir operasyon gerekebilir.Ancak bu durum deneyimli ellerde nadiren oluşur. İyileşme sürecinde cerrahın ameliyat sonrası bakım önerilerine sadık kalındıkca komplikasyon riski en aza inmektedir.
Meme büyütme mammaplastisinin ücretleri ve operasyonun malzeme masrafları, tekniğe ve kullanılan protezin cinsine göre büyük değişiklikler göstermektedir. Ameliyatın uzunluğuna, kullanılan protezin kalitesine ve ek detaylara göre ödeyeceğiniz ücret değişebilir.


Meme Protezi Cerrahi Girişim...

Meme büyütme ameliyatı,, tipik olarak, küçük göğüsleri büyütmek için, az gelişmiş göğüsleri veya doğum yaptıktan sonra küçülmüş veya sarkmış göğüsleri büyütmek için uygundur. Mastektomi yani memenin cerrahi olarak alınması sonrası yeniden meme yapılması sonucundaki asimetriyi düzeltmek içinde uygulanır (şekil 1). Uygulamanın büyüklüğü, hangi değişiklerin istendiğine ve doktorunuzun sizin için neyi uygun gördüğüne bağlıdır.

 

Şekil 1:Meme büyütme ameliyatı olacak hastanın ameliyat öncesi görünümü; az gelişmiş veya basık kalmış memeler.

Ameliyat, hastane ve ameliyathane koşullarında yapılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi uygulamadan önce psikolojik gerginliği azaltmak için sakinleştirici ilaç tedavisi uygulanır. Sakinleştirici ve lokal anestezik ilaçlar cerrahi süresince rahat olmanızı sağlayacaktır.

Meme büyütme konusunda birçok cerrahi yaklaşım vardır. En çok kullanılan teknikler memenin göğse dokunduğu yerin çok az altına yapılan memealtı kesisi veya kahverengi alanın (aerolanın) alt sınırı boyunca yapılan yarımay tarzında kesilerdir. Diğer daha az kullanılan kullanılan yaklaşım ise, koltuk altına yapılan kesidir (Şekil 2). Uygulanacak cerrahi teknik, cerrahın tercihine bağlıdır.

 

Şekil 2: İnsizyonlar, memenin doğal kontur çizgilerini takip eder; meme altı katlantısıyla göğüsün birleştiği yerden, aerolanın alt kenarı boyunca veya koltuk altından yapılır.

Cerrah meme dokusunu yukarı, derisini aşağı çekerek bir cep oluşturur. Bu cep, cerrahın uyguladığı tekniğe ve hastanın anatomisine göre direk meme dokunun altında veya göğüs duvarı kaslarının altında oluşturulur (Şekil 3). Cebin içine ince ve esnek plastikle kaplı silikon jel veya serum fizyolojik solüsyonu içeren meme protezini yerleştirir (Şekil 4). Birkac dikişle kesi hattı kapatılır.

 

Şekil 3: Cerrahi retraktörler yani genişleticiler kullanılarak, şekilde koyu renkli görünen alanda protezi yerleştirmek için cep oluşturulur

 

Şekil 4: Memenin yan kesitte protez yerleştirilmiş hali; protez direk olarak meme dokusunun altına( sol) veya göğüs kasının altına (sağ) yerleştirilir.

Ameliyat sonrasında memelerin üzerinde sargı sarılır veya hastaya destekli cerrahi sütyen verilir.


Meme ameliyat sonrası iyileşme.....

Ameliyat sonrasındaki ağrı ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmekte ve bir veya iki gün içinde geçmektedir. Eğer hastanedeyseniz ameliyatın ertesi günü taburcu olabilirsiniz.

Cerrahınız skarların olabildiğince az farkedilir olmasına gayret etmesine rağmen bu skarlar operasyonun kaçınılmaz sonuçlarıdır. Pek çok vakada skarlar aşamalı olarak solmaya başlar ve zorlukla farkedilecek seviyeye gelir. Memelerinizdeki az miktarda olan şişlik ve renk değişikliği hızlı bir şekilde kaybolur. Meme büyültme operasyonunda amaç, memelerin daha dolgun ve daha doğal bir görünüm almasıdır.

Ameliyat sonrasında haftalar hatta aylar içinde memelerinizde sertleşme meydana gelebilir. Bazı durumlarda cerrahınız yumuşamaya yardımcı olması için, meme masajı tavsiye edebilir. Ameliyatı yanlış adreslerde olma sonrası meme ucunun hissinde bir kayıp olabilir fakat vakaların çoğundan bunun büyük bir bölümü geri dönecektir.

Cerrahi sonrası ilk veya ikinci günde ayaga kalkabilecek durumda olmanıza rağmen, plastik cerrahınız normale geri dönüş için sizin için uygun programı önerecektir. Uygun iyileşmeyi sağlamak için aşırı aktiviteden ve ağır kaldırmaktan birkaç haftalığına sakınmalısınız. İşinize ve normal aktivitelere ne zaman dönebileceğinizin kararı, ne kadar hızlı iyileştiğinize ve kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır.

Bu site meme büyültme operasyonu hakkında bilgi vermesi amaçlanmıştır. Meme büyütme ile ilgili bir plastik cerrahi ameliyatı düşündüğünüzde, bu sitede bahsedilen konuları ve ihtiyacınız olabilecek herhangi ek bir bilgiyi cerrahınıza sorarken rahat olmalısınız.
 
Teşekkürler


Prof.Dr. Serdar Öztürk